• Головна
 • Блог
 • Рідкі шпалери: особливості та технологія нанесення

Рідкі шпалери: особливості та технологія нанесення

Поділитися

Сучасний ринок будівельних матеріалів передбачає широкий вибір оздоблення. Однією з останніх новинок є рідкі шпалери, які стрімко набирають популярності в оформленні як житлових, так і громадських приміщень. Про те, що собою представляє цей відносно новий спосіб оздоблення, його різновиди та характеристики, ми розглянемо в даній статті.

Що таке рідкі шпалери?

Що таке рідкі шпалери

В першу чергу необхідно виявити, що таке рідкі шпалери.

Рідкі шпалери — це суміш певних компонентів, яка являє собою дещо схоже як на тинькування, так і на звичайні паперові шпалери. Для повнішого уявлення про матеріал розглянемо його склад.

Склад рідких шпалер містить наповнювач, у якості якого може виступати шовк, целюлоза або бавовна, клей, пластифікатор і фарбник. Також деякі виробники додають спеціальні компоненти, що запобігають утворенню грибка. В залежності від обраного для суміші наповнювача, виділяють наступні види рідких шпалер:

 • шовкові — виділяються особливою довговічністю та красою, однак їхня вартість набагато вища відносно інших різновидів матеріалу;

 • целюлозні — мають коротший строк експлуатації відносно першого виду, але доступніші за ціною;

 • бавовняні — відрізняються оригінальною текстурою, але поступаються в довговічності шовковим;

 • комбіновані — поєднують у собі властивості та переваги целюлозних і шовкових рідких шпалер, що робить їх найбільш затребуваними.

Подібно до всіх оздоблювальних матеріалів, даний вид фінішного покриття володіє низкою переваг і недоліків, які необхідно враховувати, перш ніж зупиняти свій вибір на тому чи іншому варіанті. Саме їх ми й розглянемо нижче.

Рідкі шпалери: плюси та мінуси

Перевага рідких шпалер

Варто зазначити, що переваг даний матеріал має більше, ніж недоліків. Саме з них ми і почнемо.

Плюси рідких шпалер:

 • Екологічність і гіпоалергенність. Даний матеріал являє собою суміш компонентів, які не представляють небезпеки для здоров’я людини. Їх можна сміливо використовувати в житлових приміщеннях, включаючи дитячі кімнати.

 • Антистатичність. Завдяки цій властивості покриття відштовхує пил.

 • Такі шпалери вкривають і вирівнюють дрібні нерівності основи (до 3 мм).

 • На покритті не буде швів, які часто помітні на рулонних шпалерах.

 • Простота нанесення. Монтаж не потребує спеціального обладнання, тому зробити це можна самостійно, не вдаючись до допомоги спеціалістів.

 • Швидке відновлення. Щоб полагодити пошкоджену ділянку, достатньо її змочити та видалити за допомоги шпателю, а потім нанести необхідну кількість свіжої суміші.

 • Відмінно наносяться на поверхні складних геометричних форм (декоративні ніші та виступи).

 • Еластичність. Матеріал зберігає цілісність при усадці будівлі, що особливо актуально для володарів житла в новобудовах.

 • Велике розмаїття кольорів і фактур дозволяє створити унікальний і неповторний інтер’єр у приміщенні.

На жаль, поряд із усіма представленими вище перевагами є й деякі недоліки рідких шпалер, які описані нижче.

Мінуси рідких шпалер:

 • Вразливість до води та вологи. Матеріал активно поглинає рідину, тому його не рекомендують використовувати в ванних кімнатах і кухнях, де він може набухнути, змінити колір або просто злізти з основи.

 • Тривале висихання. На відміну від звичайних шпалер, покриттю необхідно від двох до чотирьох днів для повного висихання (тривалість процесу залежить від мікроклімату в приміщенні та товщини шару рідких шпалер).

 • Висока вартість. Цей пункт стосується лише шовкових рідких шпалер, на відміну від яких целюлозні та комбіновані види матеріалу є цілком доступними.

Як ми бачимо, переваг у даного оздоблювального матеріалу значно більше, ніж недоліків, що робить його гідним конкурентом серед широкого асортименту різновидів фінішного покриття.

Вартість рідких шпалер

Питання вартості рідких шпалер варте особливої уваги, оскільки його можна віднести як до плюсів, так і до мінусів даного матеріалу. Адже тут усе залежить від наповнювача: якщо ви зупинили свій вибір на шовковому наповнювачі, ціна дійсно може вас неприємно здивувати. А от комбіновані рідкі шпалери вже будуть набагато доступнішими, в той час як целюлозні й зовсім можна віднести до бюджетного оздоблювального покриття.

Також варто враховувати, що висока вартість шовкових рідких шпалер пов’язана з високою якістю матеріалу, його довговічністю та вишуканим зовнішнім виглядом.

Рідкі шпалери: як клеїти

як клеїти рідкі шпалери

В першу чергу варто зазначити, що наносити рідкі шпалери можна не лише на стіни, а й на стелю. В обох випадках головне — підготувати чисту та проґрунтовану поверхню основи. Також матеріал можна клеїти на гіпсокартон, але капелюшки саморізів при цьому треба “втопити” та зашпаклювати.

Іноді рідкі шпалери використовують і для ванних кімнат, але в такому разі необхідно вкривати їх захисним алкідним лаком. Однак навіть такі запобіжні заходи не гарантують, що матеріал буде довго та надійно триматися в приміщенні з підвищеною вологістю.

Приступаючи до процесу клеєння даного матеріалу, перш за все слід підрахувати необхідну кількість суміші. Рекомендована товщина шару рідких шпалер складає 3-5 мм. Більш тонкий шар може проявити “голу” стіну та її нерівності, і це матиме поганий вигляд. Виходячи з цього, краще запастися 300 г готової сухої суміші на 1 м 2 покривної площі.

Коли основу зачищено та вкрито ґрунтівкою, підготовлено необхідну кількість суміші, можна приступати безпосередньо до процесу нанесення оздоблювального матеріалу. Для цього вам знадобиться лише шпатель.

Весь процес можна розділити на наступні етапи:

 1. 1. Перемішайте підготовлену суміш.

 2. 2. Візьміть невелику кількість матеріалу та притисніть її до стіни.

 3. 3. Розгладьте нанесений матеріал за допомогою шпателю, щоб він клався рівним шаром.

 4. 4. Змочуйте періодично шпатель водою, щоб суміш до нього не прилипала.

 5. 5. Після нанесення матеріалу на всю необхідну площу залиште його висихати на 2-4 дні. Тривалість залежить від мікроклімату в приміщенні. Для прискорення процесу можна ввімкнути обігрівач. Важливо, щоб приміщення добре провітрювалося, так швидше буде випаровуватися зайва волога.

Ось, власне, і вся технологія. Як ми бачимо, поклеєння рідких шпалер являє собою доволі простий процес, із яким можна впоратися самостійно. При цьому важливо пам’ятати: якщо ви використовуєте декоруючі компоненти в розчині, їх напрям визначатиметься напрямом шпателю при розгладжуванні матеріалу.

Чи можна фарбувати рідкі шпалери

Чи можна фарбувати рідкі шпалери

Для цього покриття можна використовувати вододисперсійну або водоемульсійну фарбу. Але треба враховувати, що повної зміни кольору можна досягти лише при нанесенні товстого шару фарби, який може приховати рельєф рідких шпалер і перетворити унікальне оздоблення на звичайну стіну. При нанесенні помірного шару фарби початкове тло все одно буде просвічуватися, що необхідно враховувати при фарбуванні.

Вологостійкі рідкі шпалери

Деякі виробники пишуть про те, що рідкі шпалери можна використовувати в приміщеннях із підвищеною вологістю, якщо потім їх покрити захисним лаком. Однак, як говорилося раніше, жодне захисне покриття не може гарантувати довговічність і якість даного варіанту. Адже самі по собі рідкі шпалери можуть деформуватися та змінювати кольори за надмірної кількості вологи.

Рідкі шпалери: як зробити своїми руками

як зробити рідкі шпалери своїми руками

Окрім того, що технологія нанесення даного матеріалу досить проста, його ще й можна зробити власноруч, таким чином покриття стане більш бюджетним. Щоправда, самостійно можна виготовити лише паперові рідкі шпалери. Для цього вам знадобляться:

 • папір — краще за все офісний, але можна використати й газетний, головне — щоб він не був глянсовим;

 • вода;
 • клей — краще за все використати спеціальний клей для шпалер, можна взяти й ПВА;

 • фарбник для водоемульсійної фарби;

 • гіпс;
 • елементи декору (каміння, нитки, блискітки).

Папір необхідно подрібнити. Чим дрібніше він буде порізаний, тим одноріднішою вийде маса. Якщо ж ви хочете більш яскраво виражену фактуру, залиште й більші шматочки.

При виготовленні розчину необхідно дотримуватися наступних пропорцій:

 • 10 л води;
 • 1 кг клею;
 • 1 кг гіпсу;
 • 2 кг паперу;
 • фарбник, виходячи з бажаного кольору та вказівок в інструкції виробника.

Далі переходимо до процесу виготовлення самої суміші для рідких шпалер. В першу чергу необхідно підготувати під неї тару. Відмінно підійде відро об’ємом від 20 л, бажано з кришкою. Залийте до нього чисту воду, температура якої трохи вища за кімнатну. Повільно додавайте подрібнений папір, при цьому періодично перемішуйте суміш дрилем, будівельним міксером або руками. Потім додайте клей і ретельно перемішайте. Тепер додайте фарбник і ще раз перемішайте. Після цього треба залишити суміш на 12-20 годин, щоб вона настоялася та набухла. При цьому суміш треба перемішувати кожні 3-4 години, щоб вона вийшла однорідною та без грудок. По закінченню необхідного терміну та безпосередньо перед нанесенням рідких шпалер на поверхню слід додати гіпс і елементи декору. Ось і весь процес виготовлення даного фінішного покриття власноруч.

Догляд і видалення рідких шпалер

Легкість у догляді та демонтажі шпалер відноситься до однієї з їхніх переваг. Оскільки матеріал є антистатичним, він не притягує пил і бруд. Достатньо пропилососити покриття раз на місяць на середній потужності, щоб підтримувати його в належному вигляді.

Якщо ж вам необхідно зняти рідкі шпалери, просто змочіть їх водою та зніміть за допомогою шпателю. Щобільше, їх можна після цього повторно нанести, що дуже зручно при заміні проводки або інших тимчасових ремонтних роботах.

Варто нагадати, що шпалери бояться води, у зв’язку з чим не рекомендується протирати їх вологою ганчіркою або змочувати.

Рідкі шпалери в інтер’єрі

Жидкие обои в интерьере

Рідкі шпалери в інтер’єрі стрімко набирають популярності завдяки розмаїттю кольорової гами та фактур, яких можна досягти при їхньому використанні. З ними ви можете втілити практично будь-який задум, а також створювати цілі малюнки за допомоги трафаретів. Даний матеріал відмінно підійде для оздоблення спальні, вітальні, дитячої чи коридору. Основними факторами, на які варто звернути увагу при виборі рідких шпалер, є:

 • функціональне призначення приміщення;

 • площа приміщення;

 • освітлення;

 • загальна композиція кімнати/будівлі;

 • особисті вподобання.

Також дизайнери не рекомендують використовувати рідкі та звичайні шпалери на одній площині, оскільки це може позбавити відносно новий спосіб оздоблення самобутності та унікальності.

Резюме

Серед широкого розмаїття матеріалів, які використовують у якості фінішного оздоблення стін і стелі, рідкі шпалери зараз стрімко набирають популярність. Пов’язане це з їхніми численними перевагами за доволі короткого переліку недоліків.

Більш того, для нанесення покриття не потрібні особливі знання та навички, а якщо у вас є достатньо часу та бажання, ви навіть можете виготовити рідкі шпалери власноруч.

Нижче представлені відео, де ви можете ознайомитися з технологіями нанесення та виготовлення рідких шпалер.

Видео: як клеїти рідкі шпалери

Попередня стаття Наступна стаття
Коментарі (0)

Залишились питаня?

Заповніть форму і наші фахівці зв'яжуться з вами найближчим часом