• Головна
 • Блог
 • Штукатурка стін своїми руками: детальна інструкція

Штукатурка стін своїми руками: детальна інструкція

Поділитися

Професійний ремонт — витратне задоволення, особливо коли перевтілення квартири доходить до голих стін. Якщо не шкодувати власних зусиль, можна суттєво зекономити на оздобленні. Завдяки цій статті ви зможете грунтовно підготуватися та досягти професійного результату без допомоги спеціалістів.

Інструменти і матеріали

Інструменти та матеріали для штукатурення стін вручну

Неможливо якісно поштукатурити стіни своїми руками без інструментів. Частіше за все використовують наступні:

 • Прави́ло. Необхідне для визначення рівності стіни та встановлення маяків. Підходить також для вирівнювання поверхні.

 • Сокіл. Потрібний, щоб переносити та втримувати розчин у руці в процесі нанесення. Ним же більшість майстрів вирівнюють поверхню.

 • Шпатель. Цим інструментом багато робочих сумішей наносять на стіну.

 • Тинькувальний ківш. Призначений для нанесення штукатурки на велику площу робочої поверхні.

 • Напівтерка. Універсальний інструмент, який дозволяє наносити, ущільнювати та розрівнювати розчин, а також фінально затирати стіну після висихання. Найчастіше використовується саме для останнього.

 • Терка. Функціонально схожа на напівтерку, але відрізняється меншим розміром. Нею також затирають поверхню.

 • Кельма. Звичайна використовується для розмішування розчину в соколі та подальшого нанесення на стіни. Кутова, відповідно, призначена для роботи зі стиками стін.

 • Відрізовка. Потрібна для закладення тріщин, видалення надлишків робочої суміші та усунення інших недоліків.

Підготовчі роботи

Якщо стіна була побудована нещодавно, варто почекати, поки вона дасть усадку, а кладка повністю висохне. Попередньо підготуйте поверхню (про це розповімо пізніше). Можна змочити її або нанести грунтівку, а потім тонким шаром класти штукатурку.

Якщо приміщення житлове, за можливості слід винести з кімнати меблі та побутову техніку. Коли щось прибрати неможливо, є альтернативний варіант: пересунути це до центру кімнати та накрити поліетиленом. І не забудьте особливо ретельно ізолювати проводку.

Класти штукатурку зверху побілення — погана ідея. Краще попередньо його зчистити. Це легко зробити за допомогою звичайної гарячої води та невеликого шпателя. Так само необхідно вчинити зі шпалерами, фарбою, цементом, сажею та кіптявою, іншими забрудненнями. В разі з особливо твердим оздобленням можна застосувати молоток, а для зчищення тонких шарів використати залізну щітку.

Якщо в приміщенні була підвищена вологість, до того як поштукатурити стіну, важливо позбутися плісняви. А після потурбуйтеся про гідроізоляцію. Оскільки навіть заміна оздоблення від самої цегляної стіни не розв’яже проблему, і грибок виникне знову. А це загрожує не лише чорними плямами після свіжого ремонту, але й шкодою для здоров’я. По закінченню гідроізоляційних робіт не зайвим буде обробити стіни будівельним фунгіцидом (наприклад, Mapei, Sniezka або концентратом Ceresit CT99).

Чим ретельніше ви підготуєте стіни перед тим як штукатурити їх, тим довговічніше буде оздоблення. Важливо також давати кожному шару гарно просохнути.

Стежте, щоб розчин був не надто жирним. Навіть якщо доведеться купувати іншу суміш, це варте того, щоб отримати якісний результат. Добирайте розчин під свої цілі. Для зовнішнього та внутрішнього оздоблення, приміщень із підвищеною вологістю вони розрізняються. Якщо готуєте суміш, що включає до себе пісок, обирайте дрібнозернистий, щоб стіна вийшла більш гладкою. Тоді буде легше її затирати.

Ретельно вимішуйте штукатурку та не допускайте в ній грудок вапна. Якщо нанести таку неякісну суміш на стіну, отримаєте нерівності, які надалі важко буде усунути.

Технологія штукатурки стін

Якщо у вас немає досвіду в ремонті та розуміння, як правильно штукатурити, то навчитися ніколи не пізно. Дійте послідовно та дотримуйтеся рекомендацій, наведених нижче.

Перше, що потрібно для рівномірної штукатурки стін, — це маяки. Після встановлення між ними утворюються вертикальні відсіки, які потрібно буде заповнити робочою сумішшю. Потім їх можна зняти та заповнити розчином нові проміжки. Для додаткового закріплення стартового шару можете використати армуючу сітку.

Якщо знаєте, що стіна від самого початку рівна, можете обійтися без маяків зовсім. Однак усе-рівно перевіряйте себе за допомогою рівня. Періодично проходьтеся ним знизу вгору і зі сторони в сторону.

Оздоблення стін своїми руками радимо починати саме знизу. Якщо суміш вийшла густою, її варто наносити плавніше та обережніше, ніж рідку, інакше вона одразу ж буде розпадатися. В будь-якому разі для цієї мети дуже зручно використовувати кельму.

За допомогою терки зигзагоподібно доведіть поверхню до досконалості. Після того як вирівняєте стіни, дайте найсвіжішій ділянці достатньо часу, щоб просохнути. На це піде стільки ж днів, скільки міліметрів суміші нанесено. Після цього штукатурку варто затерти. Зазвичай це робиться колоподібно за допомогою терки.

Штукатурка по маяках

Штукатурка стін по маяках

Щоб не турбуватися про те, як самому вирівняти стіни, радимо використовувати маяки — спеціальні спрямувальні елементи. За їх допомоги ви не лише легко нанесете рівномірний шар потрібної товщини, але також уникнете необхідності усунути нерівності штукатурки.

Найчастіше зустрічаються сталеві та дерев’яні маяки. Які обрати, судіть самі, принципові відмінності ми наведемо.

Сталевий профіль:

 • стійкий до впливу вологи;

 • не змінює об’єму з часом;

 • піддається додатковому укріпленню;

 • складається з ідеально рівних елементів;

 • потребує грунтовного підходу до ремонту, а не просто косметики.

Дерев’яний профіль:

 • часто володіє невеликим різьбленням;

 • може вбирати вологу та деформуватися;

 • в процесі штукатурки набухає;

 • потребує видалення перед роботою з кутами, утворені пустоти потрібно закладати додатково;

 • бюджетний варіант.

Деякі майстри взагалі максимально економлять на маяках і роблять їх прямо з робочої суміші: наносять на поверхню смуги з певним інтервалом. Їх не потрібно потім видаляти. Але якщо вони вийдуть кривими, рівняти буде дуже складно. Застосувати такий метод можна лише з досвідом. За яких умов ви можете обійтися без них, читайте далі.

Вирівнювання без орієнтирів

Отже, ви впевнені в своїх силах і маєте намір обійтися без маяків. Це вдале рішення для бюджетного ремонту, за наявності складних комунікацій, а також за нестачею місця для встановлення орієнтирів. До того ж стіна може бути завідомо рівною — обшитою гіпсокартоном, наприклад, — і не потребувати додаткового вирівнювання.

Перевірте, чи немає на стіні заглиблень або виступів більш як два сантиметри, сколів і тим паче тріщин. Перш ніж штукатурити стіни цементом або чимось іще, обов’язково нанесіть грунтівку. Це покращить зчеплення на наступному етапі.

Дотримуючись цих правил, поштукатурити стіни вручну можна без сторонньої допомоги. А довести поверхню до ідеалу допоможе прави́ло.

Нанесення штукатурки на цегляні стіни

Нанесення штукатурки на стіни

Для початку оберіть, чим будете штукатурити цегляні стіни. Розчин має бути досить пластичним, особливо якщо оздоблюється приміщення з підвищеною вологістю або зовнішня частина будівлі. Відповідними властивостями володіють суміші з вапном.

При накладанні штукатурки намагайтеся не перевищувати товщину в три сантиметри. А якщо не передбачене армуюче укріплення, то шар не має перевищувати два сантиметри. Коли мова йде про занадто гладку цеглу, краще все-таки його використати, а також дібрати професійну ґрунтівку.

Штукатурка бетонної стіни

До того як поштукатурити бетонну стіну, їй також необхідно надати належної шорсткості. В цьому разі допоможе спеціальний грунт із домішкою кварцу, а також гіпсу — для посилення адгезії (зчеплення поверхонь).

Бувають випадки, коли бетон сам по собі досить шорсткий, а тому підійде найзвичайніша цементна або гіпсова штукатурка. Так чи інакше, попереднє нанесення грунтівки спеціально під даний тип матеріалу полегшить процес.

Нанесення штукатурки на пінобетон

Коли випадає робота з пінобетоном, важливого значення набуває ґрунтове покриття. Для даного матеріалу передбачене спеціальне просочення глибокого проникнення. Також радимо армувати стіни скловолокном. Розчин для штукатурки можете обирати за своїм бажанням: і гіпсовий, і цементний підійдуть однаково вдало.

Резюме

Для самостійної штукатурки стін існує маса інструментів і матеріалів. Треба лише знати всі тонкощі, підходити до процесу послідовно та без поспіху. Тоді ви отримаєте ідеально рівні стіни, а отже — якісний і довговічний ремонт, зроблений своїми руками.

Попередня стаття Наступна стаття
Коментарі (0)

Залишились питаня?

Заповніть форму і наші фахівці зв'яжуться з вами найближчим часом