Оздоблення стін гіпсокартоном своїми руками

Поділитися

Одним із найбільш розповсюджених способів внутрішнього оздоблення стін є монтаж гкл — гіпсокартонних листів. Цей матеріал відмінно підходить для створення декоративних конструкцій різної форми. До того ж його встановлення під силу навіть людині, яка не має досвіду в будівництві. В цій статті ми розглянемо, як зробити оздоблення стін гіпсокартоном із каркасом та без нього своїми руками. А також етапи роботи з описом їхнього виконання, необхідними інструментами та матеріалами.

Перш за все розглянемо види гіпсокартону. Його різновиди наведені нижче в таблиці.

ГіпсокартонКолірТовщина, ммШирина/висота, м
Для стелі стандартнийСірий9,52,5 або 3/1,2
Для стін стандартнийСірий12,52,5 або 3/1,2
Для стелі вологостійкийЗелений9,52,5/1,2
Для стін вологостійкийЗелений12,52,5 або 3/1,2
ВогнестійкийРожевий12,52,5 або 3/1,2
ВологовогнестійкийЗелений12,52,5 або 3/1,2

Поділ гкл для стін і для стелі, скоріше, умовний. Вибір у кожному конкретному випадку необхідно робити комплексно, з урахуванням технологічного стану та механічних властивостей стелі, передбаченого навантаження на матеріал, оптимізації витрат на обрешітку та гіпсокартон.

Способи обшивки гіпсокартоном

Способи обшивки гіпсокартоном

Існують два основні способи кріплення гіпсокартону: за допомогою обрешітки та на клейовий розчин. У першому разі може використовуватися як металева, так і дерев’яна обрешітка. Однак для каркаса частіш за все застосовують все ті ж самі металеві (сталеві) профілі. Вони гарні тим, що за невеликої ваги достатньо міцні, технологічні в монтажі, легко ріжуться, вигинаються та кріпляться до будь-якої основи. Для монтування обрешітки зазвичай достатньо двох видів профілю: напрямного та стієчного.

Каркас із дерева легко ріжеться, більш екологічний, володіє тепло- і шумоізоляцією. Недолік обрешітки з дерева полягає в тому, що для монтажу необхідний сухий, добре витриманий матеріал. Тим не менш, із часом і він деформується від перепадів температури та підвищеної вологості, а на поверхні з’являються тріщини.

Наклеювання на несучу поверхню — найбільш бюджетний варіант кріплення гкл. Також перевагою цього методу є велика площа кріплення, що компенсує крихкість матеріалу. Основний недолік цього варіанту — залежність від стану основи. Також клейовий спосіб не підходить для кріплення на дерев’яну основу, оскільки потребує застосування дороговартісного клею, що надто витратно та не раціонально.

Незалежно від способу обшивки, використання даного матеріалу має свої переваги та недоліки. Саме їх ми й розглянемо нижче.

Оздоблення стін гіпсокартоном: плюси та мінуси

Оздоблення стін гіпсокартоном: плюси та мінуси

Подібно до всіх оздоблювальних матеріалів, гіпсокартон має свої особливості та нюанси. Тому перш ніж зупинити свій вибір на даному варіанті, варто уважно ознайомитися з його перевагами та недоліками. Почнемо з плюсів:

Переваги оздоблення приміщення гіпсокартоном:

 • технологічність;
 • простота обробки;
 • відносна дешевизна;
 • отримання якісної рівної поверхні;
 • покращена звукоізоляція;
 • покращена теплоізоляція;
 • пожежобезпечність;
 • поверхня придатна для нанесення будь-яких оздоблювальних матеріалів;

 • екологічність.

Одразу варто зазначити, що мінусів у цього матеріалу менше. Однак їх також необхідно враховувати, обираючи оздоблення для приміщення.

Недоліки гіпсокартону:

 • крихкість;
 • руйнується за високої вологості;
 • потрібні спеціальні кріплення при монтажі та дбайливе транспортування;

 • ускладнює доступ до комунікацій після монтажу.

Необхідні інструменти та матеріали

Необхідні інструменти та матеріали під час роботи з гіпсокартонними листами

Не менш важливо розуміти, які саме інструменти та матеріали вам можуть знадобитися під час роботи з гіпсокартонними листами. У зв’язку з цим нижче ми підготували переліки всього необхідного для встановлення гіпсокартону.

Інструменти:

 • промисловий міксер або дриль;
 • перфоратор;
 • шуруповерт;
 • викрутка;
 • просікач профілю;
 • рівень;
 • півтораметрове правило;
 • відбивочна нитка;
 • відвис;
 • монтажний ніж;
 • ножиці по металу;
 • крайковий рубанок;
 • гумова киянка;
 • шпателі різного розміру;
 • валик;
 • ємності для суміші.

Матеріали:

 • гіпсокартон;
 • профілі (металеві або дерев’яні);
 • підвіси;
 • хрестовини;
 • ущільнююча стрічка;
 • саморізи;
 • армуюча стрічка;
 • ґрунтівка;
 • шпаклівка.

Варто зазначити, що наведені вище списки можуть змінюватися в залежності від обраного способу обшивки. Тому розберемо кожен із них детальніше.

ГКЛ на каркасі

ГКЛ на каркасі

Цей спосіб відмінно підходить для сильно викривлених стін, маскування комунікацій, монтажу перегородки, коробу чи будь-яких інших декоративних конструкцій. Каркас при цьому може бути металевим, дерев’яним або комбінованим.

Весь процес монтажу проходить у наступному порядку:

 1. 1. Аналіз нерівностей основи та її підготовка.
 2. 2. Складання схеми каркаса.
 3. 3. Розмітка та установка каркаса.
 4. 4. Нарізка та формування кромок гіпсокартону.
 5. 5. Монтування ГКЛ.
 6. 6. Зароблення швів.

Більш детально всі етапи розписані нижче.

Підготовчі роботи

Перш за все стіну (основу) очищають від пилу, бруду, старих покриттів і розгладжують нерівності.

Розмітка та установка прямих підвісів

Розмітка та установка прямих підвісів

На стіні проводимо дві горизонтальні прямі лінії, якими розділяємо її по висоті на три рівні частини (за висоти приміщення до 2,7 м). Розмічаємо вертикальні лінії від однієї з суміжних стін через 60 см (звичайний каркас) або 40 см (посилений каркас). На вузлах решітки кріпимо підвіси. Вибір кріплення залежить від матеріалу стіни. Якщо передбачається нарощування гкл, здійснюють розмітку та встановлення прямих підвісів для поперечин. Поздовжня вісь поперечин повинна бути на рівні горизонтальних стиків листів обшивки.

Розмітка та встановлення напрямних профілів

Якщо стіна не завалена або завалена назовню, проводимо на підлозі пряму на відстані 3-3,5 см. Проектуємо пряму за допомогою відвиса на стелю.

Якщо стіна завалена всередину, відмічаємо на стелі на вказаній відстані дві крапки, проектуємо їх за допомогою відвиса на підлогу та проводимо через вказані крапки прямі на підлозі та стелі. Проводимо прямі на прилеглих стінах, що з’єднують кінці прямих на підлозі й стелі.

Кріпимо на підлозі напрямний профіль уздовж лінії з боку стіни так, щоб край профілю та лінія співпадали. Кріплення обираємо відповідно до матеріалу підлоги. Крок між кріпленням — 40-50 см. Аналогічно кріпимо профіль на стелі та прилеглих стінах.

За наявності на стіні сильно виступаючих опуклостей, можливо, доведеться підкоригувати розміщення контуру напрямних.

Установка стієчних профілів

Установка стієчних профілів

Обрізаємо профілі в розмір — висота до стелі мінус 1 см. Потім вставляємо їх у напрямні профілі на підлозі, на стелі та в підвіси на стіні. Натягуємо вздовж стіни між бічними напрямними дві нитки з кроком 80-90 см приблизно посередині. Нитки можна прикріпити за допомогою саморізів. Виставляємо по черзі стієчні профілі по натягнутих нитках і фіксуємо саморізами в підвісах. Виступаючі кінці підвісів загинаємо.

Підготовка ГКЛ до монтування на каркас

Матеріал нарізають листами необхідного розміру та формують спеціальні крайки під затирання швів. Також розмічають і вирізають усі необхідні отвори під комунікаціями.

Монтування ГКЛ на каркас

Монтування ГКЛ на каркас

На листах намічають місця кріплення по контуру та посередині приблизно з кроком 15 см, свердлять отвори. Крайні точки повинні знаходитися на 9-12 мм від краю листа. Матеріал прикладають до місця кріплення, підклавши під нього на підлогу планку висотою 20-30 мм і слюсарною рисувалкою відмічають місця просічень.

Важливо загвинчувати саморіз із особливою обережністю. Голівка саморізу повинна вдавитися в картонне покриття врівень, не прорвавши його. Саморізи застосовують із плоскою голівкою, що плавно переходить у тіло гвинта.

Зароблення швів

Зароблення швів ГКЛ

При покритті швів ГКЛ спочатку ґрунтуються крайки. Потім шпателем у заглиблення вдавлюється шпаклювальна маса, а на місце стику листів наноситься шар шпаклювальної суміші. Після схоплення наноситься ще один шар шпаклівки ширшим шпателем на всю довжину шва. Перед декоративним оздобленням (шпалерами, фарбуванням) всю поверхню вкривають тонким шаром шпаклівки, шліфують і ґрунтують.

Оздоблення стін гіпсокартоном без каркасу (на клей)

Оздоблення стін гіпсокартоном без каркасу (на клей)

Технологія наклеювання ГКЛ на поверхню в основному визначається ступенем її нерівності. Перед встановленням матеріалу базову поверхню необхідно ретельно поґрунтувати. Наклеювати гіпсокартон можна лише після повного її висихання. Також необхідно дотримуватися керівництва від виробника з призначення вихідних матеріалів.

За нерівності несучої поверхні до 20 мм клей наноситься на поверхню ГКЛ “паляницями” в діаметрі близько 10 см, з кроком 20-25 см по периметру листа і з кроком 30-35 см посередині листа. Оптимальна товщина клейового шару — 10-20 мм.

Потім лист піднімають, встановлюють на підкладки 10-20 мм і притискають до стіни. Постукуючи по правилу, притиснутому до листа, його встановлюють у суворо вертикальне положення. Для надійності його краще контролювати метростатом або рівнем. Операцію повторюють із наступними листами, повністю закриваючи потрібну поверхню.

Новачки можуть передавлювати лист, відняти його від стіни недопустимо. Вийти з цього положення можна, попередньо наклеївши маяки, які в цьому разі будуть опорами. Тоді спочатку клеять нижній ряд маяків, рівняючи правилом, потім клеять маяки вгору, придавлюючи правилом і вивіряючи рівнем. Мінімальна висота маяка 10 мм. На один лист ГКЛ потрібно по 4 маяки на деякій відстані від кутів. Клеїти їх потрібно так, щоб вони стали між “паляницями”. Сам лист монтують, коли клей під маяками набере міцності. Зверніть увагу, що не можна піддавати механічному впливу облицьовану поверхню до повного висихання клейового розчину.

За нерівностей вище 20 мм застосовується так званий комбінований спосіб. Спочатку клеїться решітка зі смуг ГКЛ, а потім на неї — листи гіпсокартону.

Обшивка стін гіпсокартоном у дерев’яному будинку

Обшивка стін гіпсокартоном у дерев’яному будинку

Приступати до оздоблення в знов побудованому дерев’яному будинку бажано через рік, щоб скінчилася активна фаза усадкових процесів фундаменту та стін.

Основу, на яку передбачається монтувати гіпсокартон, треба очистити та демонтувати з неї старе покриття (якщо є). Потім її необхідно обробити екологічним антисептиком із протипожежними властивостями.

Після підготовки дерев’яної основи необхідно змонтувати так званий “плаваючий каркас”. Адже навіть старий будинок схильний до усадки та “дихає” синхронно зі зміною вологості навколишнього середовища. Для цього застосовують кріплення стієчних профілів із вертикальним ступенем свободи в певних межах.

Як альтернативний варіант, для цих цілей пропонують використати контробрешітку з брусів. Підвіси кріпити до брусів необхідно парами саморізів для дерева з планшайбами. Саморізи встановлюються з відступом від країв отворів на 6-10 мм.

Резюме

Обшивка стін гіпсокартоном має більше переваг, ніж недоліків. До того ж із монтажем гкл зможе впоратися й новачок, що дозволяє зекономити на встановленні оздоблювального матеріалу. Тому зовсім не дивно, що його популярність зараз така висока. Однак варто пам’ятати, що існує й ряд недоліків, які необхідно враховувати для виконання максимально якісних і надійних внутрішніх оздоблювальних робіт. Адже всі види гіпсокартону призначені лише для внутрішнього застосування.

Попередня стаття Наступна стаття
Коментарі (0)

Залишились питаня?

Заповніть форму і наші фахівці зв'яжуться з вами найближчим часом