Монтаж світлодіодної стрічки своїми руками

Поділитися

Одним із сучасних і популярних способів доповнити інтер'єр, зробити зонування і зручно організувати освітлення в будинку є монтаж світлодіодної стрічки. Більш того, в залежності від різновиду стрічки, її можна використовувати як усередині приміщення, так і зовні.

Світлодіодна стрічка являє собою гнучку вузьку смугу ізоляційного матеріалу, на якій з певним кроком розміщені світлодіоди. Усередині також встановлені струмопровідні доріжки для живлення і резистори для обмеження струму. Групи декількох послідовно включених світлодіодів формують закриті схеми й дозволяють ділити стрічку на потрібні відрізки по лінії розрізу.

Переваги й недоліки світлодіодних стрічок

Переваги й недоліки світлодіодних стрічок

Перш ніж зупинити свій вибір на цьому виді освітлення, рекомендуємо ознайомитися з усіма перевагами та недоліками світлодіодних стрічок.

Плюси світлодіодних стрічок:

 • Довговічність. При правильному монтажі й використанні, стрічка здатна пропрацювати 10 і більше років;

 • Економічність. Світлодіоди споживають в 5-6 разів менше електрики в порівнянні з лампами розжарювання і навіть набагато менше сучасних енергоощадних ламп;

 • Простота монтажу. Процес не вимагає спеціальних навичок або інструментів, його можна виконати самостійно;

 • Гнучкість і малогабаритність. Тонку стрічку можна встановити у важкодоступних місцях і розмістити на конструкціях складної форми;

 • Екологічність. Вона не виділяє шкідливих газів і речовин, в ній відсутня пульсація світла і вона безпечна для натяжних стель, оскільки не виділяє надто багато тепла під час експлуатації;

 • Різноманітна кольорова гамма і сила світла. Можна підібрати стрічку різної потужності й кольорової гами для втілення найсміливіших рішень в інтер'єрі;

 • Стійкість до механічних пошкоджень. Деякі види стрічок також мають високу вологостійкість.

Мінуси світлодіодних стрічок

 • Вартість стрічки з усіма необхідними для її роботи елементами (контролер, блок живлення, конектор) дорожче за традиційні світильники;

 • При виході з ладу одного світлодіода, необхідно замінити всю стрічку.

Щоб наочно оцінити переваги та недоліки використання світлодіодних стрічок, варто розглянути приклади їх застосування в інтер'єрі.

Світлодіодні стрічки в інтер'єрі

Світлодіодні стрічки в інтер'єрі

В першу чергу, варто відзначити, що цей вид освітлення можна використовувати як в ролі основного джерела світла, так і додаткового або декоративного. Також використовувати світлодіодну стрічку можна не тільки всередині будинку, але і зовні для оформлення екстер'єру і вивісок.

Розглянемо кілька прикладів найвиграшніших місць установки світлодіодної стрічки:

 1. 1. Використання стрічки як основного джерела світла в приміщенні, наприклад, у вітальні або спальні. В такому випадку її кріплять до стелі або верхньої частини стіни. Розмістити діоди потрібно під кутом, щоб направити світло від стін всередину кімнати.

 2. 2. Застосування стрічки як додаткового освітлення дозволить розставити акценти в приміщенні, виділити окремі зони й зробити підсвічування в місцях з недостатньою освітленістю. Таким чином можна підкреслити декоративну перегородку в залі, відокремити барну стійку на кухні або додати більше світла в робочій зоні.

 3. 3. Декоративне підсвічування ніш, шаф, полиць або картин створить особливу атмосферу в кімнаті та внесе унікальність у ваш інтер'єр.

 4. 4. Допоміжне підсвічування висувних ящиків, шаф і гардеробних зробить ваш побут комфортнішим, а пошук потрібних речей швидшим.

 5. 5. Використовуючи стрічку як підсвічування внизу тумбочок або шаф, можна створити ефект «меблів, що парують».

Також варто врахувати, що в класичному інтер'єрі краще використовувати теплий спектр світла, в той час, як холодний більше підходить сучасним високотехнологічним рішенням.

Види світлодіодних стрічок

Види світлодіодних стрічок

Існує кілька принципів поділу світлодіодних стрічок на види:

 1. 1. за кольором світіння;
 2. 2. за рівнем захищеності;
 3. 3. за типом світіння.

За кольором світіння світлодіодні стрічки діляться на монохромні й кольорові або RGB стрічки. Перші мають тільки один колір світіння. Їм може бути білий, червоний, синій, зелений, жовтий, помаранчевий або рожевий. Також білий колір ділиться на теплий і холодний спектри. Цей вид є самим бюджетним і поширеним.

RGB стрічка має широку палітру кольорів і відтінків, які можна змінювати за допомогою контролера. Все це завдяки наявності трьох основних кольорів: червоний, зелений і синій. За допомогою різних варіацій їх накладення можна досягати найрізноманітніших відтінків.

За рівнем захищеності можна розділити стрічки на відкриті та закриті. Перші відрізняються тим, що всі елементи в стрічці нічим не захищені й тому уразливі до механічних пошкоджень і дії вологи. Закриті або герметичні стрічки зверху покриті шаром прозорого герметика, що не проводить струм. Залежно від складу і товщини захисного шару вони частково або повністю вологостійкі та менш схильні до різних зовнішніх пошкоджень.

За типом світіння, крім класичного плоского варіанту, виділяють динамічні стрічки з функцією «Бігучий вогонь» і торцеві стрічки бокового світіння. Динамічним в плату закарбували спеціальні мікросхеми, що дозволяють змінювати колір і яскравість кожного окремого діода. Таким чином можна створювати різні ефекти й навіть малюнки. Найчастіше їх застосовують для оформлення розважальних центрів і клубів.

У стрічках бокового світіння світлодіоди розташовані ближче до торця і мають циліндричну форму. Таким чином вони світять уздовж освітлюваної площини й в основному використовуються для підсвічування вивісок, вітрин, моніторів і т.п.

Також, в залежності від щільності розташування і розмірів світлових діодів, стрічки можуть відрізнятися за потужністю і силою світіння.

Як вибрати блок живлення для світлодіодної стрічки

Як вибрати блок живлення для світлодіодної стрічки

Блок живлення є неодмінною частиною в системі світлодіодної стрічки. Він виступає у якості трансформатора і перетворює напругу на потрібну за допомогою вбудованого випрямляча. Його підбирають відповідно до розміру і потужності стрічки.

Так, для розрахунку необхідної потужності БЖ, необхідно помножити потужність споживану 1 м стрічки на її загальну довжину, а також на коефіцієнт запасу потужності.

Приклад:

Довжина стрічки: 5 м

Потужність споживана 1 м стрічки: 24 Вт (необхідна напруга для живлення стрічки вказується виробником)

Коефіцієнт запасу потужності: 1,25

5 х 24 х 1,25 = 150 Вт

Таким чином, для стабільної роботи світлодіодної стрічки з зазначеними вище характеристиками, необхідний блок живлення з потужністю 150 Вт.

Іноді використовують один БЖ для декількох стрічок, однак це вимагає великої потужності, що позначається на його габаритах і створює певні труднощі для розміщення конструкції. В якості вирішення краще використовувати окремі блоки живлення для кожної стрічки.

Монтаж світлодіодної стрічки

Монтаж світлодіодної стрічки

Встановити світлодіодну стрічку можна самостійно. Це не вимагає складних інструментів, а всі комплектуючі зазвичай йдуть в наборі разом із самою стрічкою. До них відносяться контролер (регулює колір і яскравість світіння), блок живлення, конектори. Також вам можуть знадобитися промисловий фен та термоусадкові трубки або паяльник.

В першу чергу потрібно розрахувати довжину стрічки. При необхідності, розріжте стрічку, але тільки по лінії зазначеній для розрізу, або з'єднайте кілька смуг за допомогою конекторів або паяльника.

Потім, якщо планується регулювання кольору і сили світіння, зібрану стрічку підключають до контролера. Після цього до блоку живлення приєднується вже сам контролер. На цьому етапі важливо не переплутати полярність, інакше стрічка вийде з ладу. Зверніть увагу, що при використанні декількох смуг стрічки, підключення проводів повинно бути паралельним, інакше це негативно позначиться на силі світіння світлодіодів.

Наступним етапом є перевірка роботи системи. Стрічку підключають до електромережі, і якщо все працює нормально, відключають і кріплять в потрібному місці. Зазвичай виробниками вже передбачений клейкий шар на стрічці, але якщо його немає, можна скористатися двостороннім скотчем. Після остаточного кріплення, її знову підключають до мережі. На цьому процес монтажу закінчено.

Якщо ви не впевнені, що зможете виконати монтаж світлодіодної стрічки самостійно, фахівці АТМ ДОМ зможуть допомогти вам зі швидкою та якісною установкою навіть в самих важкодоступних місцях.

Попередня стаття
Коментарі (0)

Залишились питаня?

Заповніть форму і наші фахівці зв'яжуться з вами найближчим часом