Як обрати ламінат?

Поділитися

Обираєте покриття для підлоги та приглядаєтеся до ламінату? Тоді вам належить довгий пошук, адже цей матеріал відрізняється за різноманітними параметрами, показниками безпеки та довговічності в різних умовах експлуатації.

В даній статті ми детально розкажемо, як обрати ламінат для підлоги, розглянемо всі його характеристики та порівняємо виробників. Крім того, дамо поради, як укласти таке покриття своїми руками.

Що таке ламінат

Що таке ламінат

Багато хто знає, як гарно та благородно виглядає паркет на підлозі, та мріє про таке покриття в своєму будинку. Але натуральні матеріали коштують дорого, тому можна вдатися до доступнішої альтернативи. Ламінована підлога або ламінат у квартирі виглядає дуже натурально, можна обрати колір та текстуру, що імітує будь-який природний матеріал. З чого ж він, власне, складається:

 1. Нижній шар — водонепроникний меламін. Чим він жорсткіший, тим більш стійкий ламінат до деформацій і, відповідно, має довший строк експлуатації.

 2. Лист ДСП, ДВП чи ХДФ, пресована деревина. Більша доля навантаження припадає на неї. Добропорядні виробники використовують тут вологостійке просочення.

 3. Паперовий шар. На нього наноситься зображення, що імітує паркет, бетон, шкіру чи будь-що інше.

 4. Зверху — ламінована плівка, що фіксує малюнок і захищає матеріал від впливу вологи.

Отже, у вас з’являється більш доступний варіант для втілення свого задуму. Однак тут виникає інша проблема: великий вибір виробників, кольорів і текстур, а також широкий ціновий діапазон. Обираючи покриття за найнижчою вартістю, можете отримати неякісний ламінат, який швидко стане непридатним. Тому зверніть увагу на інші, не менш важливі якості до того, як обрати ламінат для квартири. Розбіжності ламінату виявляються в класі зносостійкості, екологічності, видах з’єднання, розмірах, забарвленнях, формах і фактурах.

Види ламінату для підлоги

Паркетна дошка

Паркетна дошка

Мабуть, найпопулярніший вид ламінату — це імітація дерева чи паркету. Варіанти з тисненням навіть легко переплутати з натуральним матеріалом. Вони коштують на порядок дорожче, проте більш легкі в експлуатації: такий ламінат приємніший на дотик, і на покритті не залишаються розводи після миття.

Кам’яні плити

Кам’яні плити

Ламінат здатний повноцінно замінити навіть дорогий декоративний камінь. Максимальної правдоподібності тут також можна досягти за допомогою рельєфного покриття. За бажанням ви можете знайти ламінат під кераміку. Візуально на підлозі лежатиме плитка, але за відчуттями це буде більш тепла підлога.

Класи зносостійкості ламінату

Класи зносостійкості ламінату

Від цієї характеристики залежить довговічність покриття. Чим вище потенційне механічне навантаження на підлогу в приміщенні, а також вплив вологи та хімічних засобів, тим вище клас необхідно дібрати.

Наведена нижче класифікація базується на загальноприйнятій Європейській Директиві EN13329. За стійкістю до стирання, ударів, вологи та звукоізоляцією виділяють наступні класи:

 • 31 — стійкість, прийнятна для кімнат із низькою прохідністю (комора, спальня);

 • 32 — середня стійкість, рекомендована для більшості житлових кімнат і навіть офісних приміщень. Строк служби досягає 15 років;

 • 33 — розрахований на високі навантаження (багатолюдні офіси та громадські місця). Строк служби понад 20 років;

 • 34 — для об’єктів із високою прохідністю та навантаженням (використовується в комерційних і виробничих приміщеннях).

Європейська Асоціація виробників ламінованої підлоги (EPLF), виділяє класи інакше:

 • 21 — мінімальна зносостійкість, якої достатньо в бібліотеці чи маленькій спальні;

 • 22 — прийнятно в дитячій, у кабінеті чи вітальні;

 • 23 — зносостійке покриття для кухні та передпокою;

 • 31 — покриття, що підходить для громадських місць, конференц-залів, кафе;

 • 32 — високостійке покриття, яке кладуть у магазинах, приймальних офісів, шкільних класних кімнатах;

 • 33 — такий ламінат кладуть у спортзалах, торгівельних центрах і місцях із високою прохідністю;

 • 34 — ламелі витримують максимальний фізичний вплив. Більш за все підійдуть для складу чи іншого приміщення з особливо високим навантаженням.

При виборі слід уточнити, за якою саме шкалою вказано клас зносостійкості ламінату, щоб дібрати відповідне покриття.

Вологостійкість ламінату

Вологостійкість ламінату

Якщо ви не збираєтеся вкладати його в ванній, це не означає, що показником вологостійкості можна знехтувати. Сирість з вулиці, з підвалу (актуально для приватних будинків і квартир на першому поверсі) теж можуть пошкодити вашу новеньку підлогу з ламінату.

Щоб визначити ступінь вологостійкості матеріалу, зверніть увагу на щільність ДСП, ДВП чи ХДФ (в залежності від того, що лежить в основі):

 • 800 кг/м3 і менше — низька вологостійкість. Може деформуватися через потрапляння невеликої кількості вологи на підлогу;

 • 850 кг/м3 — оптимально вологостійкий і дешевий ламінат, який може пережити пролитий напій;

 • 900 кг/м3 і вище — можна сміливо брати такий ламінат до кухні, санвузла чи передпокою, він витримує вплив вологи впродовж трьох або більше годин.

Врахуйте, що навіть дуже щільний ламінат постраждає через тривалий вплив вологи.

Яку обрати підкладку під ламінат

Яку обрати підкладку під ламінат

Підкладка значно продовжує строк служби ламінату та запобігає його викривленню. Крім того, вона покращує звукоізоляцію. Тому, як тільки ви визначилися, який обрати ламінат до квартири, саме час перейти до вибору підкладки. Вони бувають трьох видів:

 • Пробкова — найбільш екологічний і досить довговічний матеріал. Забезпечує надійну шумо- та теплоізоляцію.

 • Пінополістирольна — стійка до вологи, не кришиться та не гниє. Також відмінно поглинає шуми. Витримує високі навантаження, стійка до перепадів температури та деформацій. А що найприємніше — монтується без кріплень і клейових сумішей.

 • Тришарова — з пінополістирольних гранул і поліетилену, забезпечує гідроізоляцію, витримує великі навантаження та гарно амортизує. При вкладанні ламінату підкладка компенсує нерівності підлоги до 3 мм.

 • Пінополіетиленова — вологостійка, шумопоглинальна, але не призначена для важких навантажень, оскільки схильна продавлюватися. Їй нестрашний вплив хімікатів.

Товщину підкладки добирають у залежності від класу зносостійкості й типу замка ламінату, а також матеріалу чорнової підлоги.

Розміри ламінату

Розміри ламінату

В залежності від виробника, ламелі можуть бути різної довжини та ширини. Якісно це не має значення, але деякі спеціалісти зазначають практичність коротших ламелів.

Прямокутні частіш за все виготовляють з імітацією дерева, а квадратні – в вигляді керамічної плитки та каменю. До речі, останні легко вкладати навіть без підкладки. Але вартість такого ламінату вище, а замінити пошкоджений елемент – складніше.

Але що вагоміше впливає на споживчі властивості, так це товщина ламінату. Від неї залежить, як швидко та під якою вагою продавиться матеріал. Для домашнього використання оптимальна товщина в 8 мм.

Який ламінат краще: з фаскою чи без

Який ламінат краще: з фаскою чи без

Фаска — це спосіб обробки країв ламелів з утворенням гострого кута. При стику між ними утворюється V-подібне чи U-подібне заглиблення. Підлога завдяки цьому виглядає об’ємною, а також більш правдоподібно імітує паркет.

Крайки без фаски зрізані під прямим кутом – і підлогове покриття виглядає цілим. Окрім як на зовнішній вигляд кімнати, це впливає ще й на вартість: ламінат без фаски обходиться дешевше.

Замки з’єднання: Click або Lock

Замки з’єднання: Click або Lock

Конструкція ламінату влаштована таким чином, що планки з’єднуються між собою. Який обрати ламінат за типом замка з’єднання, зараз розберемо. Їх буває всього два види:

 • Click: одна планка приставляється до іншої під кутом 45º і впирається до клацання. Звідси й назва. Такі ламелі легко монтуються, навіть якщо працює людина геть без досвіду. Вони довговічні та функціональні: в разі переїзду ламінат можна забрати з собою й на новому місці зібрати повторно. Це дорогий варіант, але ціна виправдана.

 • Lock: зчеплення відбувається за рахунок фігурних виступів з одного боку та пазів з іншого. З їхньою допомогою край однієї планки забивається в край іншої. Такий ламінат значно дешевший, але й гірший за якістю. Його необхідно класти на ідеально рівну поверхню, діяти професійно й обережно, адже вже на цьому етапі його легко зіпсувати. Під час експлуатації з’єднувальні елементи можуть стиратися та ламатися.

Як правильно обрати ламінат: популярні виробники

Як правильно обрати ламінат: популярні виробники

Як на зарубіжному, так і на вітчизняному ринку є з чого обрати. Але підійти до питання в будь-якому разі слід скрупульозно, адже в кожного виробника свої секрети, як зробити ламінат більш якісним чи, навпаки, вдешевити продукт.

В першу чергу рекомендуємо ознайомитися з компаніями-членами EPLF. Це можна зробити за посиланням. А тут детальніше розглянемо лідерів за даним напрямом.

Більше за все на ринку представлено німецьких виробників: Parador, Haro, Wineo, Kronotex, Egger, Classen. В лінійках — особливо зносостійка та вологостійка продукція, гіпоалергенна й екологічно безпечна. Професійні майстри відмічають простоту монтажу оригінальних німецьких ламелів.

Є що обрати й серед бельгійських марок: BerryAlloc, Quick-Step, Kronopol, Balterio. Вони пропонують цікаві дизайнерські рішення, реалістичну передачу текстури природних матеріалів, високу міцність і довговічність.

Крім того, заслуговують уваги інші європейські виробники, такі як Kaindl, Tarkett, Pergo. Всі вони пропонують власні технології з’єднання, а також різні класи зносостійкості. Pergo запатентував технологію TitanX™ — особливий спосіб обробки поверхні ламінованої підлоги для підвищеної стійкості до зносу.

Клас формальдегіду

Клас формальдегіду

Багато хто нехтує вивченням даного показника, і дарма. Адже екологічна безпека підлогового покриття – це безпека всіх мешканців квартири, особливо дітей та тварин. Для визначення якості в цьому відношенні розроблено систему випробувань за нормою EN 13329 тієї ж Асоціації EPLF.

Ваше завдання – відшукати маркування “Е1”, яке вказує на успішне тестування. Це не говорить про повну відсутність у складі формальдегіду, але його концентрація дуже низька й нездатна зашкодити здоров’ю. Однак будьте пильними: таке маркування можна підробити, і якщо ціна вже надто низька, дізнайтеся про цю компанію детальніше.

Ще один пункт має вас насторожити: обмеження реалізації продукції за регіоном. Скоріш за все, цей ламінат виконаний без дотримання загальноприйнятих європейських вимог. Багато країн продаж такого товару забороняють, тому й вам радимо його уникати.

Поради з вибору ламінату

Поради з вибору ламінату

До того як обрати ламінат, радимо прорахувати очікуване навантаження на підлогове покриття, вірогідність перепадів температури та вологості в кімнаті; чи є в домі діти та домашні тварини.

Максимальне навантаження та водночас схильність до впливу вологи зазнає підлога в передпокої, коридорі та кухні. Обирайте найвищий клас зносостійкості до цих приміщень, який лише можете собі дозволити.

Добре подумайте над способом вкладання підлоги. Можна ефектно візуально розширити кімнату, вклавши ламінат по діагоналі. Але матеріалу для реалізації даного задуму піде більше. Якщо вкладати прямо, втрати складуть близько 7%, в той час як діагональне вкладання з’їдає від 10 до 15% ламелів.

А щоб обрати якісний ламінат, особливо до спальні чи дитячої, відкрийте одну упаковку та принюхайтеся. Ламінат із різким хімічним запахом брати небезпечно. Екологічний матеріал буде пахнути хіба що дерев’яною тирсою. І звісно ж, згадайте наші поради з цієї статті, врахуйте всі критерії якості та оберіть найкраще для себе та своєї родини!

Попередня стаття Наступна стаття
Коментарі (1)

Anastasiya Shevtsova 26 квітня 2021

Спасибо, очень полезный материал
5

Залишились питаня?

Заповніть форму і наші фахівці зв'яжуться з вами найближчим часом