Гідроізоляція фундаменту приватного будинку

Поділитися

Фундамент приватного будинку неминуче піддається впливу вологи, що пов'язано як із ґрунтовими водами, так і зі зливними водами. З часом це призводить до просадки та деформації будівлі.

Чим небезпечний вплив вологи на фундамент:

 • вода, що проникла в пори конструкції, замерзаючи зимою, руйнує бетон;

 • арматурний каркас вкривається корозією.

Щоб уникнути згубного впливу вологи на заглиблену в землю частину конструкції, роблять гідроізоляцію фундаменту. Саме про види, технології та особливості гідроізоляції приватних будинків і піде мова в даній статті.

Технологія гідроізоляції фундаменту

Методи гідроізоляції фундаменту

Гідроізоляція фундаменту являє собою комплекс робіт, які дозволяють врятувати основу побудови від зайвої вологи. Цей етап будівництва можна пропустити, якщо ви живете в зоні з доволі жарким кліматом, де рідко випадають опади. Такі кліматичні умови не притаманні нашій місцевості, тому гідроізоляцію фундаменту треба робити обов’язково, щоб ваш будинок був надійним і міцним довгі роки.

Існує два основні види гідроізоляції фундаменту:

 1. 1. Горизонтальна. Виконується під час зведення конструкції будівлі.

 2. 2. Вертикальна. Може виконуватися під час і після будівництва будівлі.

Остання в свою чергу поділяється на такі різновиди:

 • обклеювальна;
 • мастикою;
 • обмазувальна;
 • рулонна.

Нижче представлений детальніший опис кожного з різновидів вертикальної гідроізоляції будинку.

Обклеювальна гідроізоляція фундаменту рулонними матеріалами

Обклеювальна гідроізоляція фундаменту рулонними матеріалами

Обклеювальна гідроізоляція виконується за допомоги бітумно-полімерних матеріалів, які кріпляться на поверхню завдяки адгезії розплавленого бітуму до бетону або допоміжним матеріалам, у якості яких найчастіше виступає мастика.

Рулонні матеріали, які використовують для обклеювальної гідроізоляції фундаменту, являють собою смуги з водонепроникної речовини. Найбільш розповсюджені серед них: руберойд, склоізол і пергамін.

Процес монтажу обклеювальних рулонних матеріалів можна розділити на наступні етапи:

 1. 1. Вирівнювання та очищення поверхні.

 2. 2. Ґрунтівка поверхні для підвищення адгезії.

 3. 3. Обмазування фундаменту мастикою.

 4. 4. Приклеювання декількох шарів рулонного матеріалу (згідно з інструкцією від виробника).

 5. 5. Обмазування мастикою поверхні матеріалу.

 6. 6. Монтаж захисного шару (цегляна кладка, листові матеріали), під який можна вкласти теплоізоляцію.

 7. 7. Встановлення дренажної труби.

 8. 8. Зведення відмостків шириною не менше 60 см.

Це найбільш популярний і ефективний на сьогоднішній день метод гідроізоляції фундаменту.

Гідроізоляція фундаменту бітумною мастикою

Гідроізоляція фундаменту бітумною мастикою

Сучасний ринок будівельних матеріалів передбачає широкий вибір різноманітних мастик, які використовують для гідроізоляції. Вони мають не лише різний склад, але й відрізняються способом нанесення. Найякіснішими вважаються бітумні мастики. В цьому сегменті є багато різновидів:

 • бітумна мастика з мінеральними наповнювачами (крейда, зола, цемент, азбест, доломіт);

 • бітумно-гумова мастика з доповненнями в якості каучукової крихти або дисперсної емульсії;

 • бітумно-полімерна мастика, до складу якої входить полімерний матеріал;

 • бітумно-емульсійна мастика;

 • мастика гарячого нанесення, яка потребує нагрівання до 300 градусів Цельсію.

Процес гідроізоляції фундаменту за допомогою бітумної мастики можна розділити на наступні етапи:

 1. 1. Вирівнювання та очищення поверхні.

 2. 2. Ґрунтівка бітумним праймером.

 3. 3. Рівномірне нанесення мастики за допомоги валика, шпателя чи будівельного пензля. В основному наносять два-три шари, при цьому кожний наступний може наноситися лише після повного висихання попереднього.

 4. 4. Армування гідроізоляції в місцях, де в майбутньому можуть з’явитися тріщини. Для цього використовують склотканини або геотекстиль, які втоплюють у першому шарі мастики та прикатують валиком. Після повного висихання даного шару наноситься наступний, але вже тільки з мастики.

 5. 5. Після кінцевого висихання всіх нанесених шарів виконується зворотнє засипання фундаменту.

Це доволі бюджетний і легкий варіант гідроізоляції, адже весь процес можуть виконувати всього двоє людей. Крім того, сучасні технології дозволяють робити бітумну мастику морозостійкою, тому вона вже не тріскається під час сильних холодів, як раніше.

Обмазувальна гідроізоляція

Даний спосіб гідроізоляції фундаменту включає вищезазначений метод із використанням бітумної мастики, а також може виконуватися за допомогою акрилової мастики та цементних модифікуючих розчинів. Вона може здійснюватися не лише як окремий вид гідроізоляції, але і в якості додаткового захисту фундаменту або для підшарку в процесі виконання обклеювальної гідроізоляції.

Нижче ми розглянемо кожен із видів обмазувальної гідроізоляції, виходячи з матеріалу, що застосовується, крім методу з бітумною мастикою, описаного вище.

Обмазувальна гідроізоляція акриловою мастикою є одним із найсучасніших способів і виділяється стійкістю до великих перепадів температури. Матеріал являє собою пасту, яку доволі просто наносити. Після повного висихання він утворює захисну мембрану. Поміж переваг — відсутність запаху, що дозволяє використовувати акрилову мастику для внутрішніх робіт.

Гідроізоляція фундаменту цементними модифікованими розчинами виділяється серед інших способів високою паропроникністю та морозостійкістю. Вона являє собою готову суху суміш, яку необхідно розвести водою, згідно з інструкцією від виробника. Розчин наносять будівельним пензлем і шпателем у два-три шари товщиною півтора-два міліметри.

Основні переваги обмазувальної гідроізоляції для фундаменту полягають у легкості нанесення та демократичній вартості. А сучасні технології надали їй більшої термостійкості та надійності.

Рулонна гідроізоляція для фундаменту

Рулонна гідроізоляція для фундаменту

На сьогоднішній день для рулонної гідроізоляції фундаменту можна використовувати матеріали, що не потребують складних технологій і спеціального обладнання, завдяки чому її монтаж не представляє особливих складнощів. Матеріали, що застосовуються, можна класифікувати за способом кріплення та основою. В першу чергу розглянемо способи кріплення:

 1. 1. Наплавна гідроізоляція. Нижній шар плавиться при нагріванні, завдяки чому й кріпиться до поверхні. Цей спосіб використовують частіше за інші через доступну вартість, а також завдяки міцності та надійності.

 2. 2. Механічно закріплювана гідроізоляція. Кріпиться за допомоги монтажних планок або саморізів. Виходячи з цього, спосіб монтажу представляє вже більш трудомісткий процес, а ефективність суттєво падає.

 3. 3. Клейова або обклеювальна гідроізоляція. Проста в монтажі та не потребує спеціального обладнання та навичок. Її особливості ми розглянули в пункті “Обклеювальна гідроізоляція фундаменту рулонними матеріалами” вище.

Тепер детальніше розглянемо класифікацію рулонної гідроізоляції, виходячи з матеріалу основи:

 1. 1. Бітумна композиція використовується для створення руберойду, склорубероїду та толю.

 2. 2. Бітумно-полімерна розповсюджена в зонах із жарким кліматом, оскільки володіє стійкістю до високих температур і ультрафіолетового випромінювання.

 3. 3. Мембранна вважається матеріалом нового покоління, в якого є низка переваг перед старшими побратимами. В якості плюсів виділяють стійкість до зовнішніх ушкоджень, довговічність (строк експлуатації складає близько 50 років), високу стійкість до екстремальних температур, екологічність. Крім того, матеріал досить еластичний, тому не тріскається, а також не піддається корозії, гноїнню та розкладанню.

Мембранну рулонну гідроізоляцію для фундаменту в свою чергу можна розділити на два основні види:

 1. 1. Плівкова. Часто має рифлений шар для кращого зчеплення з клеючим розчином. Використовується для відведення дощових, талих і стічних вод від фундаменту.

 2. 2. Профільована. Має порожнисті випуклі шипи та дозволяє відводити воду в необхідному напрямі.

Як бачимо, в розмаїтті матеріалів, що використовують для рулонної гідроізоляції фундаменту, найбільшими перевагами володіє категорія мембранних покриттів. Їхня вартість вище, ніж в інших, але строк служби та надійність цілком її виправдовують.

Гідроізоляція фундаменту старого будинку своїми руками

Гідроізоляція фундаменту побудованого будинку своїми руками

Перед господарями приватних будинків часто виникає питання гідроізоляції вже побудованого та іноді старого будинку своїми руками. В цьому разі найефективніше використовувати рулонні гідроізоляційні матеріали. Звісно, можна озброїтися й обмазувальним методом із бітумною мастикою або навіть вдатися до гідрофобної штукатурки, що буде набагато простіше. Однак ці варіанти не зможуть ефективно захистити старий фундамент від вологи. У зв’язку з цим, ми розглянемо технологію виконання найбільш якісного та довговічного серед можливих способів виконання гідроізоляції своїми руками, а саме — рулонного.

Процес виконання рулонної гідроізоляції своїми руками можна розділити на наступні етапи:

 1. 1. Демонтаж відмостки та оздоблення цокольної частини фундаменту.

 2. 2. Усунення ґрунту навколо основи будинку приблизно на один метр.

 3. 3. Демонтаж старої гідроізоляції, якщо вона є.

 4. 4. Нанесення праймера за допомогою будівельного пензля або валика.

 5. 5. Нанесення шару мастики.

 6. 6. Наклеювання рулонного матеріалу внапуск один на одного на 10 см за допомоги наявної на матеріалі клейкої стрічки або спеціальних полімерних розчинів.

 7. 7. За необхідності, зробіть декілька шарів з обклеєння рулонним матеріалом.

 8. 8. Засипання ґрунту.

 9. 9. Встановлення нової відмостки.

Представлений спосіб є найефективнішим серед тих, що доступні до виконання власними руками. Однак для більш якісного та довговічного виконання гідроізоляції побудованого приватного будинку, ми рекомендуємо звернутися до команди професіоналів. Будівельна компанія АТМ ДОМ виконує всі види гідроізоляції фундаменту в Харкові та передмісті, виходячи з особливостей будівлі та особистих побажань клієнта.

Резюме

Гідроізоляція фундаменту приватного будинку є обов’язковою мірою захисту конструкції від руйнівного впливу як підземних, так і зливних вод у нашому регіоні. Робити її необхідно на етапі зведення фундаменту, однак сучасні методи та технології дозволяють зробити якісну гідроізоляцію фундаменту та вже побудованого будинку. Сьогодні ринок представляє широкий вибір матеріалів і способів їхнього застосування, де кожен зможе знайти найбільш оптимальний варіант.

Попередня стаття Наступна стаття
Коментарі (0)

Залишились питаня?

Заповніть форму і наші фахівці зв'яжуться з вами найближчим часом