Чим краще утеплити будинок зовні

Поділитися

Стіни будівлі не тільки формують і захищають конструкцію від сонця, опадів та фізичних ушкоджень, але також є провідником тепла, який істотно впливає на мікроклімат всередині приміщення. Саме про них, в першу чергу, йдеться, коли розглядаються варіанти утеплення будинку зовні.

Питання зовнішнього утеплення стін є актуальним як для власників приватних будинків, так і для господарів квартир. Адже сучасний ринок будівельних матеріалів пропонує різні варіанти на будь-який смак і гаманець. Яким же матеріалам варто віддати перевагу в даному питанні, а які краще взагалі не розглядати у якості зовнішнього утеплення? У цій статті ми познайомимо вас з найбільш поширеними матеріалами для утеплення будівель, їх перевагами й недоліками, а також технологіями монтажу.

Види та властивості утеплювача

Виды и свойства утеплителя

У першу чергу, варто відзначити, що всі матеріали, які використовуються у якості утеплювача будинку, можна розділити на групи в залежності від фізичних та хімічних особливостей та властивостей. Зараз, виділяють наступні групи:

1. Полістирольні

Це один з різновидів пінопласту, який найчастіше використовують у якості утеплювача. Серед переваг — висока міцність та щільність, однак у цього матеріалу є один великий мінус — крихкість.


Пінополістирол як утеплювач будинку
2. Мінеральні вати

Цей матеріал завоював популярність завдяки своїй доступній вартості відносно інших варіантів утеплення стін.

Мінеральна вата як утеплювач будинку
3. Сипучі

Матеріали цієї групи використовують для заповнення порожнин всередині конструкції стін, або додають у легкі термоізоляційні розчини.

Сипучі матеріали, які використовуються в якості утеплювача будинку

Розглянемо більш детально представників першої групи:

ПБС — спінений полістирол без пресування, простіше кажучи, пінопласт. Даний матеріал займає провідне місце за популярністю у теплоізоляційних конструкціях, оскільки коштує відносно дешево, легко монтується, крім того, має досить низький коефіцієнт теплопровідності. Серед недоліків — невисока паропроникність, що негативно впливає на теплоізоляцію загалом та мікроклімат у приміщенні. Крім цього, сам матеріал не відрізняється довговічністю й через 7-10 років його теплоутримуючі властивості знижуються, приблизно, у вісім разів. Також, варто відзначити, що пінопласт не є екологічно та санітарно безпечним матеріалом. Адже в процесі його деполімеризаціі, а простіше кажучи, під час розпаду, який може відбуватися навіть у сприятливих умовах, виділяється вільний стирол, що представляє небезпеку для здоров'я людини. Більш того, матеріал легко горить й виділяє при цьому токсичний дим.

ЕППС — екструдований пінополістирол. Даний матеріал має більш високі механічну міцність й термоізоляційні якості ніж пінопласт. Крім того, ЕППС більш хімічно стабільний у порівнянні з ПБС й завдає меншої шкоди навколишньому середовищу. Однак, про повну безпеку або вогнестійкість матеріалу мова не йде. Це більш досконала полістирольна модифікація, але не найкращий і не найбільш безпечний варіант для утеплення будинку.

ППУ — пінополіуретан, виготовляється у результаті взаємодії його компонентів з киснем, від чого речовина спінюється і збільшується в об'ємі. Матеріал є одним з лідерів з точки зору термоізоляційних якостей. Адже шар ППУ всього в 20-30 мм вже може дати відчутний ефект. Також, матеріал відрізняється високою стійкістю до вогню й навіть під дією високих температур не виділяє токсичних продуктів, здатних завдати шкоди людині. Однак, вихідні компоненти пінополіуретану досить токсичні, що вимагає спеціальної екіпіровки та спорядження, для його нанесення. Ще одним недоліком є повна паронепроникність, що негативно позначається на стінах й вимагає якісної системи вентиляції у приміщенні.

До представників другої групи відносяться:

Скловата — являє собою блоки різної щільності, в основі яких знаходяться довгі й тонкі волокна з розчину, що складається з розплавленого битого скла й кварцового піску. Матеріал досить пластичний, легкий, стійкий до хімічних впливів і коштує відносно недорого.

Однак, існує і ряд вагомих недоліків:

 1. 1. довгі та тонкі волокна матеріалу становлять небезпеку здоров'ю людини (вони обламуються і з потоками повітря потрапляють у дихальні шляхи, подразнюючи слизову);

 2. 2. вбирає вологу, у результаті чого частково втрачає свої теплоізоляційні властивості;

 3. 3. волокна скловати з'єднують між собою за допомогою формальдегідних смол, які досить шкідливі для здоров'я людини.

Базальтова вата — теж становить блоки, що складаються з волокон. Однак, в цьому випадку, сировиною служить розплав гірських порід базальтової групи. Структура матеріалу щільніше, ніж у скловати, проте, це не створює негативного ефекту на його теплоізоляційні властивості. Базальтова вата теж досить зручна в монтажі й вже не становить такої серйозної небезпеки, як скловата, здоров'ю людини. Також, вона практично не вбирає вологу, але відмінно пропускає пар, що дозволить вашим стінам «дихати» й підтримувати нормальний мікроклімат. Серед недоліків — все ті ж формальдегідні смоли, які скріплюють волокна, й вища вартість.

Також, зовсім нещодавно з'явився новий вид екологічно безпечної вати, яку використовують для утеплення будинків зовні.

Ековата. Цей утеплювач ще мало кому відомий, проте він впевнено випереджає багатьох опонентів. Адже повністю екологічний та безпечний для здоров'я людини. В якості сировини тут виступають макулатура й відходи від обробки деревини. У процесі підготовки ековати компоненти проходять спеціальну обробку для додання вогнестійкості й антисептичних якостей. Також, даний варіант має відмінну паропроникністю, що не приведе до скупчення непотрібної вологи на поверхні стін. Однак, істотна гігроскопічність матеріалу вимагає установки дифузійної мембрани для захисту від прямого попадання води. А для монтажу може знадобитися спеціальне обладнання.

До третьої групи матеріалів для утеплення, в основному, звертаються ще під час будівництва, й досить рідко використовують, працюючи з уже готовою конструкцією. Це обумовлено вагою матеріалу, що додатково навантажує стіни й фундамент будівлі. До представників цієї групи відносяться:

Керамзит — шматочки глини, які піддають дії високих температур. Далі матеріал сортують по фракціях, оскільки кожна з них має особливі властивості й характеристики.

Можна виділити наступні види керамзиту:

 • керамзитовий гравій;
 • керамзитовий щебінь;
 • керамзитовий пісок.

До переваг цього матеріалу варто віднести екологічність, вогнестійкість, доступну вартість. Більш того, керамзит не стане місцем проживання комах або гризунів, а також, цвілі.

Основний недолік такого утеплювача — необхідність створювати багатошарову конструкцію з порожнинами всередині, що досить складно й затратно для вже побудованого готового будинку.

Вермикуліт — термічно оброблена гідрослюда. Матеріал також екологічний та володіє хорошими теплоізоляційними показниками, але його вартість набагато вище ніж у керамзиту. У зв'язку з цим, його часто використовують як один з компонентів теплої штукатурки (штукатурна суміш вермикуліту й цементу в певних пропорціях). Більш того, таке покриття забезпечує високу вогнестійкість стін.

Перлітовий пісок. Виготовляється за допомогою термічної обробки вулканічного скла. Вартість цього матеріалу істотно нижче, щодо вермикуліту. Однак, його характеристики теж не настільки хороші. Перлітовий пісок володіє хорошими теплоізоляційними властивостями, проте добре вбирає вологу, що в майбутньому позначається на утриманні тепла в будинку і стані стін. Більш того, дрібні фракції створюють багато пилу й ускладнюють роботу. У зв'язку з цим, його частіше використовують для легких бетонних розчинів з теплоізоляційними якостями.

Способи зовнішнього утеплення приватних будинків

Способи зовнішнього утеплення приватних будинків

На сьогодні, існує три основних способи зовнішнього утеплення будинків:

 1. 1. Монтаж теплоізоляційного матеріалу під штукатурку.

 2. 2. Створення не вентильованої тришарової системи.

 3. 3. Створення вентильованого фасаду.

З першим видом зовнішнього утеплення використовуються матеріали у формі плит, які кріпляться на стіну за допомогою спеціального клейового розчину й дюбелів — «парасольок». Після цього наноситься фасадна штукатурка з використанням армувальної сітки.

У другому способі спочатку кріпитися обраний матеріал (на клейовий розчин або розпиленням). Потім встановлюють декоративне облицювання, враховуючи необхідний простір для повітря.

Вентильований фасад є найбільш багатошарову конструкцію, яка містить в собі:

 1. 1. обрешітку з дощок або металевих профілів (створює відступ для повітря);

 2. 2. шар паро- та гідро-ізоляції;

 3. 3. обрешітку для подальшого монтажу теплоізоляційного матеріалу;

 4. 4. теплоізоляційний матеріал;

 5. 5. спеціальну плівку для вітрозахисту;

 6. 6. контробрешітку;

 7. 7. фінішне облицювання.

Як вибрати утеплювач й технологію його монтажу

Здійснюючи вибір теплоізоляційного матеріалу, в першу чергу, необхідно відштовхуватися від матеріалу ваших стін, оскільки важливо розуміти, з яким матеріалом ви зможете досягти найбільш ефективної взаємодії. При цьому, також слід враховувати наступні характеристики утеплювача:

 • екологічність;
 • вогнестійкість;
 • паропроникність;
 • водопоглинання;
 • міцність;
 • термін експлуатації;
 • технологію монтажу.

Зовнішнє утеплення стін вимагає серйозного й відповідального підходу для якісного та ефективного виконання. У зв'язку з цим, ми рекомендуємо звернутися за допомогою до команди професіоналів, перш ніж приступати до вибору матеріалу. Будівельна компанія АТМ ДОМ виконує усі види монтажу теплоізоляційних матеріалів у Харкові та передмісті, а наші майстри попередньо виїжджають на об'єкт, щоб допомогти вибрати найбільш оптимальний спосіб утеплення будинку саме для вас. Зв'яжіться з нашим менеджером телефоном або поштою, вказаними в розділі «Контакти», й зробіть перший крок до створення тепла і затишку у власному будинку.

Попередня стаття Наступна стаття
Коментарі (0)

Залишились питаня?

Заповніть форму і наші фахівці зв'яжуться з вами найближчим часом