Що таке армопояс і навіщо він потрібен

Поділитися

Армопояс, ще відомий як сейсмопояс або розвантажувальний пояс — це спосіб захисту цілісності будівлі при усадці або зсуві ґрунту. Він дозволяє рівномірно розподіляти навантаження на стіни конструкції, тим самим запобігаючи їх деформації. Про те, що собою являє армопояс, яким він буває, і для чого саме потрібен ми розповімо нижче. Також ви дізнаєтеся, як зробити армопояс самостійно і в яких випадках можна обійтися без нього.

Перш за все, визначимо, що ж таке армопояс. Це спеціальна конструкція із залізобетону або цегли, яка укладається по всьому периметру зовнішніх, а часом і внутрішніх стін. Обов'язковою умовою є його безперервність і замкнутість. Він потрібен для вирішення наступних завдань:

  • підвищення міцності стін і будівлі при деформувальних навантаженнях (температурні коливання, зсув ґрунту, усадка конструкції, сильні вітри, землетруси);

  • розподіл рівномірного навантаження на стіни та фундамент;

  • вирівнювання стін по горизонталі, тобто забезпечує платформу для подальшої рівної кладки стін.

Як ми бачимо, армопояс потрібен для збереження цілісності будівлі та її довготривалої служби. У зв'язку з цим, окремо виділимо, в яких же випадках його установка є обов'язковим етапом будівництва.

Армопояс потрібен у наступних випадках:

  1. 1. Місцевості характерні суворі кліматичні умови, наприклад суттєві міжсезонні перепади температур або сильні вітри.

  2. 2. Будівництво йде на сипучих ґрунтах або схилі.

  3. 3. Будівля вище двох поверхів.

  4. 4. Фундамент будівлі не суцільний, а збірний.

  5. 5. Балки перекриттів дають точкове навантаження на стіни.

  6. 6. У будівлі запланована установка кроквяної системи з анкерами та шпильками.

  7. 7. Опорні стіни споруджені з газобетону або пінобетону, на які ляжуть плити перекриття.

У яких випадках не потрібен армопояс

У яких випадках не потрібен армопояс

Попри всі важливі завдання, які вирішує армопояс, існує кілька випадків, коли процес будівництва може обійтися і без нього. По-перше, це стосується будівель, де опорні стіни виготовлені в опалубці (як знімній, так і незнімній) з цегли, каменю або монолітного залізобетону. По-друге, це стосується маленьких будівель, таких як госпбудівлі. Тоді можна використовувати спеціальні газоблоки, заповнені бетонною сумішшю з армуванням, а прогони в стіні закріпити анкерами замоноліченими в бетоні. Також зазвичай не потрібний армопояс дерев'яним і каркасно-панельним будинкам. Хоча іноді його все ж встановлюють в таких будівлях, особливо якщо мова йде про болотисту місцевість.

Випадків, коли він потрібен набагато більше, ніж тих, коли можна обійтися і без розвантажувального пояса. Конструкції бувають різними, в залежності від місця їх установки.

Види армованих поясів

Види армованих поясів

Почнемо опис відповідно до процесу будівництва будівлі, а значить, — з самого нижнього і першого армопоясу ще відомого як ростверк. Він розташовується під землею і служить опорою для стін стрічкового фундаменту. Такий пояс також з'єднує стовпчастий або фундамент палі в одне ціле. Його встановлюють по всьому периметру майбутніх опорних і капітальних стін для їх рівномірного навантаження на фундамент. Саме ростверк забезпечує захист будівлі від сповзання ґрунту, підземних вод та усадки.

Глибина траншеї для такого армопоясу визначається згідно з геодезичними, сейсмологічними та кліматичними даними місцевості. Її дно засипається щебенем і піском, які утворюють шар висотою від 50 до 100 мм. Якщо ж роботи проводяться на твердих ґрунтах, можна використовувати тільки пісок. Висота самого ростверку зазвичай становить 30-50 см, а ширина варіюється від 70 до 120 см.

Каркас такого пояса роблять за допомогою в'язки арматурних хомутів. При цьому діаметр основної арматури становить 16-20 мм, а поперечних хомутів 8-10 мм. Для високої міцності та надійності конструкції, крок повинен становити не більше 20 см. Також важливо врахувати, щоб бетон надалі закривав арматурну сітку з усіх боків приблизно на 5 см і ні в якому разі не давав їй стикатися із землею. Взагалі на цьому етапі краще робити конструкцію з запасом міцності, адже саме на неї доведеться найбільше навантаження.

Наступний армопояс в процесі будівництва називається цокольним. Він є прошарком між фундаментом та опорними стінами. Звичайно, можна залити його й лише під зовнішні стіни будинку, але тільки якщо надалі не плануються перекриття з плит. Для його установки спочатку монтується опалубка або робиться цегляна кладка по всьому периметру стін. Потім в неї поміщається просторовий каркас армування, який заливають бетоном. Висота цокольного пояса зазвичай становить від 20 до 40 см, а ширина відповідає ширині стін. Тому, якщо ви плануєте подальше утеплення, потрібно враховувати підсумкову ширину стін, або вставити утеплювач, наприклад, пінополістирол, в опалубку перед заливкою.

Іноді цокольний армопояс не встановлюють, але в парі з ростверком, він гарантує надійність і стійкість майбутньої конструкції навіть у місцевості зі складними ґрунтами. Якщо ви хочете побудувати будинок на довгі роки та не турбуватися про його стійкість, краще не нехтувати його установкою.

Наступний на черзі міжповерховий армопояс, який варто укладати між усіма поверхами будинку. Саме він розподіляє навантаження між плитами перекриття та балками збірно-монолітних перекриттів. Його укладання можна не здійснювати тільки у випадку з монолітним залізобетонним перекриттям, оскільки воно й так рівномірно розподілить навантаження на стіни та з'єднає їх.

Висота міжповерхового армопоясу теж становить від 20 до 40 см, а ширина відповідає ширині стін. Як і з цокольним поясом, у якості опалубки можна використовувати цегляну кладку, та й практично весь процес його монтажу такий самий. Завдяки йому можна заощадити на дверних та віконних перемичках.

Останнім, але не менш важливим, у нашому списку виступає армопояс під мауерлат або під кроквяну систему. З його допомогою рівномірно розподіляється навантаження від кроквяної системи та даху взагалі. Ну а головне — він забезпечує надійне кріплення мауерлата. Якщо крокви будуть похилими, його необхідно класти не тільки по периметру зовнішніх стін, а й середньої опорної. В іншому випадку, можна обмежитися й тільки зовнішніми.

Спосіб його укладання буде трохи відрізнятися від міжповерхового. Тут на етапі створення арматурного каркаса необхідно вивести шпильки над ним, які будуть на 3-4 см вище мауерлата. Це необхідно для надійного кріплення пояса до мауерлату, в якому потім робляться отвори відповідно до розміру шпильок. Також важливо укласти шар гідроізоляції поверх вже схопившогося армованого пояса. Після цього можна сміливо приступати до установки мауерлата, крокв та покрівлі.

Варто відзначити, що з кожним з перерахованих вище видів краще використовувати бетон не нижче марки М 200. А укладання цокольного пояса марне без ростверку. Втім, кожен з них грає свою важливу роль в забезпеченні надійності та довговічності будівлі, а значить і вашого комфорту.

Технологія виготовлення армопоясів своїми руками

Технологія виготовлення армопоясів своїми руками

Навантаження, які на себе бере армований пояс, досить серйозні, тому його монтаж краще довірити професіоналам. Але якщо у вас є необхідні навички та досвід роботи в будівництві, можна виготовити його і самостійно. Якщо ви вирішили зробити його з цегли, то завдання істотно спрощується. Для цього знадобиться повнотіла червона цегла, марка якої не нижче М100. Його необхідно класти в кілька шарів разом з сіткою для кладки. Якщо ж ви хочете додатково зміцнити цегляний пояс, скористайтеся арматурою діаметром 6-8 мм.

З бетонним поясом справи йдуть складніше, але він вважається більш надійним. В першу чергу необхідно підготувати опалубку. Вона може бути дерев'яною, з цегляної кладки або лотковою. Потім переходимо до каркаса з арматури. Для нього варто використовувати арматуру діаметром не менше 12 мм, а сам каркас буде складатися мінімум з чотирьох поздовжніх стрижнів. Через кожні 40-50 см поздовжні стрижні потрібно скріплювати перемичками. Для цього можна використовувати арматуру діаметром 6-8 мм. Ну а для з'єднання всіх елементів підійде в'язальний дріт.

Також варто пам'ятати про те, що арматура з усіх боків повинна приблизно на 5 см закриватися бетоном, щоб уникнути корозії. Після переміщення готового каркаса в опалубку можна приступати до заливання бетону.

Якщо для заливки використовується покупний бетон, його марка повинна бути не нижче М200. Слід дотримуватися наступних пропорцій: 1 частина цементу (бажано М500), 2 частини піску, 4 частини щебеню.

Якщо погода суха і спекотна, краще накрити армопояс плівкою після заливки. Таким чином він не так швидко висохне й буде міцнішим. Також для додаткової міцності бетону можна змочувати його перші два-три дні. Через 7-10 днів ваш армопояс вже буде готовий до навантажень, але повністю дозріє бетон тільки через чотири тижні.

Також враховуйте, який саме пояс ви встановлюєте. Можливо, буде потрібно використовувати пінополістирол для утеплення та відповідності ширині стін або знадобиться вмонтувати штирі під мауерлат. Якщо ви все ще відчуваєте себе невпевнено в даному питанні, команда АТМ Дом зможе допомогти вам з якісним та надійним укладанням армованого поясу.

Попередня стаття Наступна стаття
Коментарі (0)

Залишились питаня?

Заповніть форму і наші фахівці зв'яжуться з вами найближчим часом